Szczecin – komunikacja i bezpieczeństwo

Szczecin – komunikacja i bezpieczeństwo

Szczecin jest miastem pięknym, rozwojowym i wygodnym do życie. Dlatego wiele osób decyduje się na zamieszkanie właśnie w tym miejscu. Najczęściej wymienianymi walorami Szczecina jest zieleń, woda, jak również czyste powietrze. Niektórzy przypominają, że za parki, lasy i akweny powinniśmy dziękować niemieckim poprzednikom, podobnie jak za układ ulic, dzięki któremu miasto się nie korkuje. Z drugiej strony warto podkreślić, że magistrat tworząc dziesięć lat temu długoterminową strategię zarządzania marką, postawił właśnie na zieleń i wodę. Wypełnione ludźmi w każdy ciepły dzień Bulwary nad Odrą i nabierająca rozpędu rewitalizacja Łasztowni to najbardziej widoczne przykłady tych działań.

Osoby, które planują przeprowadzkę do Szczecina i zależy im na szybkiej sprzedaży swojej nieruchomości, aby mieć mieć gotówkę na zakup mieszkania w nowym miejscu, może im w tym pomóc skup mieszkań Szczecin, który zajmie się wszystkimi formalnościami. To pozwoli zaoszczędzić czas i błyskawicznie zrealizować swoje plany mieszkaniowe.

Jak najlepiej poruszać się po Szczecinie?

Wiadomo, że najzdrowszym i najbardziej ekologicznym sposobem na poruszaniu się po Szczecinie jest spacer lub przejazd rowerem, tym bardziej, że miasto posiada bardzo dobrze rozbudowaną trasę ścieżek rowerowych. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z transportu, czy to własnego czy to miejskiego, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Szczecińskie dzielnice skomunikowane są siatką dwunastu linii tramwajowych, ponad czterdziestoma zwykłymi liniami autobusowymi oraz pośpiesznymi liniami autobusowymi Ponadto w godzinach 23:00 – 5:00 w mieście działa autobusowa komunikacja nocna Autobusowa komunikacja pospieszna została wprowadzona w celu szybszego skomunikowania najbardziej odległych osiedli Szczecina na Prawobrzeżu oraz Polic. Do dzielnic tych dojechać również można liniami zwykłymi (tramwajami i autobusami), jednak często wiąże się to z większą ilością przesiadek i częstszymi przystankami.

W porównaniu do innych miast szczecińskie drogi nie są zbyt zatłoczone i mieszkańcy nie cierpią z powodu wielogodzinnych korków. Miejscami na które należy uważać są trasy wjazdowe do miasta. Z powodu wydzielenia tzw. „buspasa” na ulicy Energetyków, trasa stała się „wąskim gardłem”. Szczególnie uważać aby przestrzegać żółtych oznaczeń na jezdni powinni kierowcy spoza Szczecina. Jeśli złamiemy zakaz poruszania się po buspasie możemy dostać mandat.

Korzystanie z komunikacji miejskiej jest bardzo łatwe. Wiaty przystankowe są obszerne i nowoczesne, pokrywają je przejrzyste daszki szklane. Szczecin niedawno zmodernizował niemal wszystkie swoje przystanki, zapewniając im gruntowną przebudowę oraz zmianę wizerunku.

Szczecin zadbał również o pieszych

Wiadomo, że roztargnienie młodych osób często bywa niebezpieczeństwem na drodze. Najbardziej zagrożone są osoby, które wręcz nie mogą żyć bez smartfona.

Nowoczesne przejście dla pieszych powstało w Szczecinie przy placu Rodła, na przejściu pomiędzy Pazimem i Galaxy. W chodnik została zamontowana specjalna listwa, która świeci na zielono lub czerwono. Jest zintegrowana ze światłami na tradycyjnym sygnalizatorze.

Nowa rzeczywistość sprawia, że coraz częściej jesteśmy zamyśleni i wpatrzeni w ekran wchodzimy na jezdnię zapominając o tym, że należy się upewnić czy to bezpieczne. Dlatego takie rozwiązanie niesie za sobą same pozytywy.

Będąc współuczestnikami ruchu drogowego codziennie spotykamy się z niebezpieczeństwem. Jako piesi musimy uważać na nierówne chodniki, natomiast będąc kierowcą – wyrwy w jezdni, czy skomplikowane skrzyżowania, które wyostrzają naszą czujność. To jest coś, co występuje w każdym większym, czy mniejszym mieście. Lokalna społeczność powinna walczyć z poprawą bezpieczeństwa na drodze, czy chodnikach zgłaszając zagrożenia do odpowiednich służb.

No Comments

Post A Comment