Czym różni się rynek mieszkaniowy w Szczecinie od rynku mieszkaniowego w Warszawie?

Czym różni się rynek mieszkaniowy w Szczecinie od rynku mieszkaniowego w Warszawie?

Jak można zauważyć już od kilku lat ceny nieruchomości w Polsce zrastały. Dotyczyło to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Związane to było przede wszystkim z poprawą zdolności finansowej Polaków ― mimo stabilnie rosnącej podaży, popyt na nowe mieszkania pozostawał nie w pełni zaspokojony. Przedstawiony przez Narodowy Bank Polski raport mówi o tym, że koniec 2019 roku przyniósł wyjątkowo rekordowe ceny. W czwartym kwartale 2019 roku średnia ogólnopolska stawka za metr kwadratowy na rynku pierwotnym sięgnęła 8200 zł. Natomiast na rynku wtórnym cena była niewiele niższa ― średnio 7600 zł.

Co się zmieniło na początku 2020 roku? Jak wzrosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie i Szczecinie?

Jeżeli chodzi o ceny mieszkań w Warszawie to jest wzrost o 1,1%, gdzie nie jest to istotnym podwyższeniem w skali kraju. Sprawiło to, że średnia cena metra kwadratowego w nowym mieszkaniu w stolicy sięgnęła niemal 10 tysięcy złotych. Przede wszystkim chodzi tu o lokale o powierzchni powyżej 38 m.kw., z kolei mniejsze mieszkania, dostępniejsze i atrakcyjniejsze dla kupujących, zawsze cieszyły się większym zapotrzebowaniem na rynku, co też wpłynęło na ich cenę ― obecnie metr kwadratowy w takim lokalu kosztuje na warszawskim rynku pierwotnym średnio 11 000 zł.

Natomiast jeżeli chodzi o Szczecin to można zauważyć tendencję wzrostową większych mieszkań. W tym przypadku stawka za metr w nowym mieszkaniu tego typu wzrosła o około 8%.

Rynek nieruchomości w Szczecinie – analiza

Szczecin słynie między innymi z bliskości do niemieckiej granicy, co jest bardzo korzystne dla wielu inwestorów. Jest również jednym z najbardziej oddalonych od Warszawy miast wojewódzkich. Ciekawe położenie geograficzne, duża ilość terenów zielonych, akweny wodne – to nie jedyne zalety miasta. Jak wygląda rynek nieruchomości w Szczecinie?

Szczecin od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu konsekwentnie umacnia swoją pozycję, jako jedno z najlepszych polskich miast do osiedlenia się na stałe. Ceny nieruchomości w Szczecinie są wciąż niższe od pozostałych miast o podobnym potencjale. Dlatego przyciąga to uwagę nie tylko osób poszukujących nieruchomości na własne potrzeby, ale też przedsiębiorców i inwestorów.

Rynek nieruchomości w Szczecinie ma wiele do zaoferowania. Powstaje coraz więcej nowych inwestycji, jednak najwięcej projektów jest realizowanych w okolicach centrum oraz osiedli zachodnich. Na początku 2020 roku kupujący mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych realizacji, z których niektóre zostaną ukończone dopiero w 2021 roku.

Rynek wtórny pomimo tego, że odnotowano tu kilkuprocentowy wzrost cen, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki korzystnej lokalizacji, zielonym terenom i dobrze rozwiniętej infrastrukturze do łask powróciły mieszkania z wielkiej płyty. Kupujący wykazują też zainteresowanie niedużymi mieszkaniami w centrum miasta lub blisko ośrodków akademickich.

Zwróć uwagę na lokalizację

Niewątpliwie centrum Szczecina cieszy się największym powodzeniem. Osiedla wyróżniają się zróżnicowaną architekturą, a tym samym przekrojem możliwości. Dla osób, które lubią życie towarzyskie i biznesowe taka lokalizacja jest idealna. Jednak dla zwolenników ciszy jest to niestety duży minus, ale miasto oferuje rozwiązanie tego problemu. W Śródmieściu oraz przylegających do niego osiedlach, takich jak Nowe Miasto czy Turzyn znajdują się nowoczesne kompleksy mieszkaniowe z zacisznymi podwórkami, w pobliżu rzeki i zielonych parków.

Jeżeli szukamy atrakcyjnego miejsca na zakup mieszkania w Szczecinie, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Pomorzan, która położona jest w południowej części miasta. Jedną z głównych zalet tej lokalizacji jest łatwa komunikacja z centrum, obecność dużej ilości zieleni oraz nieco niższe ceny za nieruchomości, niż na przykład w ścisłym Śródmieściu. Minusem może okazać się mniejszy wybór, dlatego, jeśli zdecydujemy się na mieszkania w Szczecinie Pomorzanach, warto skorzystać z usług agencji nieruchomości, dzięki której poznamy także ogłoszenia niedostępne dla każdego.

Rynek nieruchomości w Warszawie – ceny mieszkań w różnych dzielnicach

Ceny mieszkań w Warszawie wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Przeciętna cena mieszkania dostępnego w ofercie w Warszawie po raz pierwszy w historii przekroczyła 11 tys. za m2 w I kw. 2020 r. (11,1 tys. zł za m2), wynika z raportu CBRE. Jednak przeciętna cena transakcyjna pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału (9,8 tys. zł za m2), co według ekspertów jest sygnałem, że skłonność nabywców do akceptacji rosnących cen maleje. Zatem, gdzie można kupić najtaniej mieszkanie?

Zazwyczaj najtaniej jest na rynku wtórnym, jednak okazuje się, że w Warszawie możemy znaleźć dzielnice, gdzie za stare mieszkanie zapłacimy drożej niż za nowe, i to dużo drożej. Analiza rynku wskazuje, że dotyczy to aż czterech dzielnic stolicy. Przede wszystkim chodzi o Pragę Północ, gdzie średnie ceny w nowych inwestycjach sięgają 9999 zł. To aż 1589 zł więcej niż w ofertach na rynku wtórnym. Podobnie jest na Żoliborzu (drożej o 1489 zł), Mokotowie (o 1143 zł) oraz Woli (o 1029 zł). Zupełnie inaczej jest w Wilanowie. Mieszkania z rynku wtórnego z tej dzielnicy są droższe od nowych o 1044 zł. W pozostałych dzielnicach mieszkania z rynku wtórnego są jednak tańsze, różnica nie przekracza 500 zł. Tak więc, chcąc zaoszczędzić przy zakupie mieszkania to warto wybrać rynek wtórny, ale z wyłączeniem dzielnic, o których pisaliśmy wyżej. Najtaniej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym będzie w Rembertowie, zaraz potem na Białołęce. Dokładne dane w infografikach poniżej.

Czy łatwo jest sprzedać mieszkanie w Warszawie?

Każdy dąży do tego, aby sprzedaż nieruchomości Warszawa była jak najbardziej opłacalna. Jednak sprzedający nie może czekać w nieskończoność. Im dłużej trwa proces sprzedaży, tym większe są koszty stałe – takie jak czynsz i podatki – które generuje nawet niezamieszkałe mieszkanie. Przed rozpoczęciem sprzedaży należy dobrze wszystko zaplanować i działać taktycznie, aby transakcja jak najszybciej zakończyła się sukcesem.

Aby w miarę szybko sprzedać swoją nieruchomość, należy przede wszystkim ustalić jej wartość. Im niższa będzie cena, za którą wystawimy mieszkanie na sprzedaż, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci znajdą się szybciej. Wiadomo, że każdy kto sprzedaje swoje mieszkanie, dąży do tego, aby kwota jaką otrzyma za mieszkanie była satysfakcjonująca. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wycenić nieruchomości, warto skorzystać z usług, jakie proponuje skup nieruchomości Warszawa, ponieważ pracownicy firmy posiadają obszerną wiedzę o wartości mieszkań w zależności od dzielnicy, a nawet bloku.

Wystawiając mieszkanie na sprzedaż warto zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które mogą zaważyć na ocenie kupującego. Niekiedy ciężko przewidzieć co w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż może być minusem. Zaskakujące mogą być także walory mieszkania poszukiwane przez kontrahentów. Nie posiadając odpowiedniego doświadczenia trudno nam będzie przedstawić mieszkanie w sposób jak najkorzystniejszy. Dlatego skup mieszkań Warszawa może nas w tym wyręczyć, a zarazem przyspieszyć proces sprzedaży.

1 Comment
  • A WordPress Commenter
    Posted at 10:02h, 17 września Odpowiedz

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Post A Comment